Przegląd techniczny budynku polega na sprawdzeniu, czy obiekt jest utrzymany w odpowiednim stanie i bezpiecznie użytkowany. Celem kontroli jest ocena, czy nie zagraża bezpieczeństwu osób na co dzień w nim przebywających oraz ich mieniu. Na obowiązek przeprowadzania przeglądów wskazują przepisy prawa budowlanego. Znaleźć można w nich dokładne informacje dotyczące np. częstotliwości kontroli oraz odpowiedzialności za brak ich wykonania. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co obejmują przeglądy budynku oraz kto odpowiada za ich terminowe przeprowadzanie.
Kto odpowiada za przeglądy budynku?
Obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. To w ich powinności jest utrzymanie obiektu w należytym stanie technicznym, ale i estetycznym. W ich interesie jest niedopuszczenie do pogorszenia właściwości użytkowych obiektu oraz jego sprawności technicznej. W związku z tym właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zlecania kontroli odpowiednim fachowcom i przeprowadzania wszelkich napraw, których celem jest usunięcie ewentualnych nieprawidłowości wykrytych podczas przeglądu.
Sprawowanie nadzoru technicznego to odpowiedzialność, którą regulują przepisy, dlatego obsługę techniczną nieruchomości warto powierzyć doświadczonym zarządcom np. z naszej firmy Domestika. Dlaczego to takie ważne? Należy pamiętać, że za niewywiązanie się z tego obowiązku zgodnie z przepisami prawa budowlanego na właściciela lub zarządcę budynku nakładane są sankcje karne. Za brak aktualnych przeglądów budynku grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet w niektórych przypadkach również pozbawienia wolności.
Czego dotyczy okresowy przegląd budynku?
W ramach przeglądu budynku okresowej kontroli poddaje się:
- bezpieczeństwo konstrukcji,
- bezpieczeństwo pożarowe,
- bezpieczeństwo użytkowania,
- warunki higieniczne i zdrowotne,
- zgodność użytkowania obiektu z wymaganiami z zakresu ochrony środowiska,
- ochronę budynku przed hałasem i drganiami,
- oszczędność energii,
- właściwą izolacyjność termiczną.