Jak wskazuje Prawo budowlane, na zarządcy lub właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych budynku. Mają one na celu uchronienie przed nadmiernym pogorszeniem sprawności i własności użytkowych budynku, a także spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego i nie tylko. Jak często należy przeprowadzać tego typu kontrole i co muszą one obejmować?
Coroczna kontrola okresowa – co należy sprawdzić?
Przepisy wskazują, że przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan techniczny wszystkich elementów budynku, które narażone są na niszczące czynniki atmosferyczne, a ponadto instalacji do ochrony środowiska, a także instalacji gazowych i kominów. Co obejmuje taka kontrola? Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie pokryć dachowych, elementów zewnętrznych takich jak balustrady, filary i balkony oraz instalacji centralnego ogrzewania i kanalizacji. W przypadku instalacji gazowej i przewodów kominowych, konieczne jest skontrolowanie drożności przewodów, siły ciągu w kominie, sprawności urządzeń wentylujących i nawiewowych, a także ewentualnych zmian w przewodach spalinowych.
Zakres kontroli okresowej wykonywanej raz na 5 lat
Kolejnym obowiązkiem jest szczegółowe – wykonywane w pięcioletnich odstępach – sprawdzenie ogólnego stanu technicznego budynku, jego wyglądu oraz otoczenia. W trakcie nadzoru niezbędne jest m.in. skontrolowanie instalacji elektrycznej i piorunochronów oraz odporności izolacji w przewodach i uziemienia.
Kto może dokonywać przeglądów technicznych nieruchomości?
Ze względu na kompleksowość prac, a także niezbędną do tego celu wiedzę praktyczną i teoretyczną, muszą być to osoby posiadające uprawnienia budowlane dla konkretnej specjalności, ewentualnie osoby mające świadectwa kwalifikacyjne niezbędne przy kontroli eksploatacyjnej urządzeń i różnego rodzaju instalacji. Dlatego też przeglądy techniczne najczęściej zleca się zewnętrznym firmom, takim jak nasza, które są również w stanie opracować niezbędne plany remontowe i świadczyć usługi konserwatorskie.